Ostatnio zasypuję Was tabelami. A dziś przed nami jeszcze jedno jej zastosowanie.
Zorganizujemy sobie naukę języka obcego.
Przed rozpoczęciem wypełniania tabeli musicie się zorientować jakie zagadnienia mamy do nauki i ile ich jest. Jako przykład wybiorę kilka:
- Lista słówek lub fiszki.
- Zagadnienia związane z kalendarzem.
- Odmiana czasowników nieregularnych.
- Słuchanie/oglądanie w języku obcym.
- Wypełnianie ćwiczeń.
Kolejnym krokiem jest ustalenie ile razy w tygodniu chcę robić poszczególne elementy. Wzorując się na powyższych przykładach rozpiszę Wam to poniżej.
- Nauka słówek: codziennie 5 nowych słów oraz powtórka słów z kilku poprzednich dni.
- Trzy razy w tygodniu nauka dwóch miesięcy oraz jednego dnia tygodnia. Na późniejszym etapie powtarzanie całości i pisanie daty w dniu nauki.
- Dwa razy w tygodniu nauka dwóch czasowników nieregularnych.
- Codzienne słuchanie radia lub oglądanie filmów, seriali, kanałów YouTube podczas innych czynności np. sprzątania, gotowania.
- Wypełnienie sześciu ćwiczeń w tygodniu. Jednorazowo 2-3 ćwiczenia.
No i przyszedł czas na wypełnianie tabeli. Mamy pięć tematów i będzie pięć linijek naszej tabeli. A w każdej linijce będzie ilość kratek odpowiadającą naszym tygodniowym założeniom.
Jak widać na zdjęciu schemat tabeli jest dokładnie taki sam jak w przypadku organizacji czasu z poprzedniego wpisu. Po lewej stronie umieściłam tematy, po prawej są po prostu kratki. Jest ich dokładnie tyle ile razy w tygodniu mamy robić daną czynność. Codzienna nauka słówek czyli siedem kratek, nauka dni tygodnia i miesięcy trzy razy w tygodniu czyli trzy kratki, itd. Jest to pomocne szczególnie w przypadku organizacji wielu tematów naraz. A po wykonaniu zadania zaznaczamy konkretną kratkę.
Taką tabelę łatwo można wpisać do kalendarza na początek każdego tygodnia. Umieszczenie jej w Bullet Jurnalu czy małym notesie też nie jest problemem. Może być również na osobnej kartce w widocznym miejscu lub schowana głęboko w szufladzie.
Komentarze
Prześlij komentarz