Przejdź do głównej zawartości

Leniwe ósemki

Koncentracja i szybkie wykonanie zadań to nie lada wyczyn w dzisiejszych czasach. Połączenie naszych półkul mózgowych oraz wyciszenie się to zatem kluczowe elementy.

I już spieszę z wytłumaczeniem. Nie ma osób używających tylko jednej półkuli. Nieważne czy wolisz matematykę i masz analityczne podejście czy bujasz w obłokach i sztuka jest Twoją domeną. Każdy z nas używa mózgu w całości. 

Oczywiście można zauważyć pewne preferencje do przedmiotów ścisłych lub humanistycznych. Nie warunkuje to jednak całego naszego życia. Nad pewnymi rzeczami możemy pracować. 

I tu wchodzą nasze leniwe ósemki. Wyciągnij prawą rękę do przodu. Zamknij palce, wyprostowany kciuk skieruj do góry. Patrzysz teraz na swój paznokieć. Powoli w lewą stronę i do góry zacznij robić leżące ósemki. Nie ruszaj głową. To wzrok ma wykonać całe działanie. Po chwili zmień rękę i powtórz wszystko po lewej stronie.

Ćwiczenie to "łączy" półkule pozwalając nam się skoncentrować i przygotować do nauki czy pracy. Robione regularnie daje naprawdę niezłe rezultaty. A o innych ćwiczeniach w kolejnych postach.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piktogramy z nauce wiersza lub tekstu

Jeżeli trafiłeś tutaj dzięki środowemu wpisowi to jest to strzał w dziesiątkę. Znasz już podstawy i jesteś gotów na wielką bombę. Zacznijmy zatem od nauki tekstu . Pamiętasz zdjęcie jakie towarzyszyło piktogramom w tekście? Możesz wrócić TUTAJ żeby je zobaczyć. Jest na nim krótki tekst, a nad nim obrazki. To one muszą znaleźć się w naszej głowie bez użycia tekstu. Co zatem zrobić? Kiedy całość jest dobrze rozrysowana zabieramy się za naukę poprzez tworzenie historyjki . Zaczynamy od tematu i łączymy go z pierwszym obrazkiem. Na przykład nauka tekstu, obrazek to zeszyt. Widzę siebie jak siedzę przy biurku i uczę się z zeszytu. Kolejny obrazek to książka. Rzucam zeszytem z którego wypadają kartki i wyciągam książkę. Jest popisana, kolorowa. Otwieram i też nią rzucam. Następny obrazek to ćwiczenia. Też mogę nimi rzucić lub zrobić coś innego dla odmiany.  Widać wyraźnie, że coś się tu dzieje. Nic nie jest oczywiste , a akcja jest rozbudowana i nierealna. Właśnie takie obraz...

Postanowienia noworoczne - ręka w górę

Ręka do góry kto robi listę postanowień noworocznych? Tak myślałam. Dużo Was. A teraz kto dotrzymuje niektórych, a najlepiej wszystkich? Hmm... tu już mniej. Zdecydowanie mniej. Przez kilka najbliższych dni będę na ten temat pisać Przeanalizuję kilka ciekawych elementów tej układanki. Zainteresowani? To do jutra.

Mapa myśli #2 zasady

Dziś chciałabym po raz drugi wspomnieć o mapach myśli. Moim zdaniem są świetnym narzędziem nie tylko do nauki, ale także do burzy mózgów. Dzięki niej zorganizowałam sobie obecny tydzień, kiedy jestem w domu. Rozpisałam plan pracy oraz wiosenne porządki . Sprawdza się rewelacyjnie. Skoro już wiemy do czego służy to przypomnę, że potrzebujecie kartkę (najlepiej A4), którą mamy poziomo oraz kilka ulubionych kolorów . Tak wiem, szybka mapa może ich nie mieć. Mój szybki szpic widzicie poniżej. Jak zacząć? Nie przekombinować. Na środku piszemy bądź rysujemy temat . Czym mniej słów tym lepiej. Mapa jest wtedy przejrzysta i zrozumiała. Ja temat obrysowuję najczęściej leżącym "jajkiem" i tak polecam zacząć, ale wasza inwencja może być różna i niestandardowa. W końcu każda mapa jest inna i wyjątkowa. Kiedy to już mamy czas na dalsze notowanie . Do tego służą tzw. gałęzie . Odchodzą od centralnego punktu jak promienie słoneczne i najlepiej rysować je tak ja...