Przejdź do głównej zawartości

Postanowienia noworoczne 6 - sport

Na liście postanowień noworocznych bardzo często pojawia się sport. Jest wiele trenerek i trenerów, którzy ułożyli swoje treningi i proponują Wam ćwiczenia w styczniu. To bardzo dobrze, ponieważ część osób wytrwa przez co poprawią zdrowie i kondycję. Nie mam nic przeciwko temu. Ja jednak chciałabym się bardziej skupić na rozciąganiu i uważności. Nasze ciało jest bowiem sztywne i przemęczone. W takim wypadku nie damy rady dobrze ćwiczyć z Anką, Ewką czy innym Warszawskim Koksem.

I jeszcze jedna ciekawostka. Kilka lat temu zgłębiając temat zdrowia odkryłam, że warto chodzić do fizjoterapeuty. Wielu Polaków to tam powinna się udać, aby wyzdrowieć. Ale to na inną dyskusję. Pewnie nie raz do tego wrócę.

W tym momencie proponuję JOGĘ. Od dziś, czyli od 2 stycznia rusza kolejna edycja noworocznego wyzwania. Nazywa się Dedicate. Cały kanał Adriene jest tutaj. Serdecznie go Wam polecam, bo bardzo mi pomógł.

Jak ja to robię? Wstaję rano, idę do łazienki, ogarniam się, a potem robię jogę. I dopiero w tym momencie zabieram się za inne rzeczy. Nie słucham głosu w głowie: "wracaj do ciepłego łóżka". Nie dyskutuję ze sobą. Czasem pół śpiąc, ale wyciągam matę i robię co mam zrobić. Niby nic wielkiego, a jednak. I właśnie to Wam polecam.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piktogramy z nauce wiersza lub tekstu

Jeżeli trafiłeś tutaj dzięki środowemu wpisowi to jest to strzał w dziesiątkę. Znasz już podstawy i jesteś gotów na wielką bombę. Zacznijmy zatem od nauki tekstu . Pamiętasz zdjęcie jakie towarzyszyło piktogramom w tekście? Możesz wrócić TUTAJ żeby je zobaczyć. Jest na nim krótki tekst, a nad nim obrazki. To one muszą znaleźć się w naszej głowie bez użycia tekstu. Co zatem zrobić? Kiedy całość jest dobrze rozrysowana zabieramy się za naukę poprzez tworzenie historyjki . Zaczynamy od tematu i łączymy go z pierwszym obrazkiem. Na przykład nauka tekstu, obrazek to zeszyt. Widzę siebie jak siedzę przy biurku i uczę się z zeszytu. Kolejny obrazek to książka. Rzucam zeszytem z którego wypadają kartki i wyciągam książkę. Jest popisana, kolorowa. Otwieram i też nią rzucam. Następny obrazek to ćwiczenia. Też mogę nimi rzucić lub zrobić coś innego dla odmiany.  Widać wyraźnie, że coś się tu dzieje. Nic nie jest oczywiste , a akcja jest rozbudowana i nierealna. Właśnie takie obraz...

Postanowienia noworoczne - ręka w górę

Ręka do góry kto robi listę postanowień noworocznych? Tak myślałam. Dużo Was. A teraz kto dotrzymuje niektórych, a najlepiej wszystkich? Hmm... tu już mniej. Zdecydowanie mniej. Przez kilka najbliższych dni będę na ten temat pisać Przeanalizuję kilka ciekawych elementów tej układanki. Zainteresowani? To do jutra.

Mapa myśli #2 zasady

Dziś chciałabym po raz drugi wspomnieć o mapach myśli. Moim zdaniem są świetnym narzędziem nie tylko do nauki, ale także do burzy mózgów. Dzięki niej zorganizowałam sobie obecny tydzień, kiedy jestem w domu. Rozpisałam plan pracy oraz wiosenne porządki . Sprawdza się rewelacyjnie. Skoro już wiemy do czego służy to przypomnę, że potrzebujecie kartkę (najlepiej A4), którą mamy poziomo oraz kilka ulubionych kolorów . Tak wiem, szybka mapa może ich nie mieć. Mój szybki szpic widzicie poniżej. Jak zacząć? Nie przekombinować. Na środku piszemy bądź rysujemy temat . Czym mniej słów tym lepiej. Mapa jest wtedy przejrzysta i zrozumiała. Ja temat obrysowuję najczęściej leżącym "jajkiem" i tak polecam zacząć, ale wasza inwencja może być różna i niestandardowa. W końcu każda mapa jest inna i wyjątkowa. Kiedy to już mamy czas na dalsze notowanie . Do tego służą tzw. gałęzie . Odchodzą od centralnego punktu jak promienie słoneczne i najlepiej rysować je tak ja...